Poniżej zamieszczam interpelację poselską skierowaną do ministra gospodarki Pana Janusza Piechocińskiego w sprawie przyszłości i dalszego funkcjonowania Kopalni Węgla Kamiennego „Piekary” – w związku z informacjami o zamiarze jego sprzedaży spółce Węglokoks S.A. .
Jerzy POLACZEK
Poseł na Sejm RP
26 luty 2013r.
Pan
Janusz Piechociński
Minister Gospodarki
Interpelacja poselska
w sprawie przyszłości i dalszego funkcjonowania Kopalni Węgla Kamiennego „Piekary” – w związku z informacjami o zamiarze jego sprzedaży spółce Węglokoks S.A. .
Panie Ministrze,
Kopalnia Węgla Kamiennego „Piekary” (KWK „Piekary”) została utworzona przez połączenie funkcjonujących wcześniej na terenie miasta Piekary Śląskie dwóch kopalń węgla kamiennego KWK „Julian” i KWK „Andaluzja” (następnie Zakład Górniczy „Brzeziny”). Decyzja o połączeniu dwóch samodzielnie wcześniej funkcjonujących kopalń została podjęta w 2000r., potwierdzona w 2001r., a ostatecznie sfinalizowana formalnie 1 stycznia 2003 roku.
Na przyjęciu takiego właśnie rozwiązania zaważyły bezpośrednio warunki efektywności ekonomicznej z dostępnych w tym rejonie złóż węgla kamiennego.
By stworzyć z dwóch samodzielnych przedsiębiorstw jedno zdecydowano
o wykonaniu przekopu połączeniowego pomiędzy zakładami o długości 1870m oraz wybudowaniu magistrali transportowej dla przekierowania odbioru wydobytego węgla. Nakłady inwestycyjne w latach 2000-2002 zamknęły się kwotą 27,9 mln złotych.
Po połączeniu zakładów górniczych wdrożono program restrukturyzacji zatrudnienia i obniżenia kosztów własnych, który przyniósł znaczne efekty w postaci poprawy wskaźników ekonomiczno-finansowych.
KWK „Piekary” jest największym pracodawcą na terenie miasta Piekary Śląskie – liczącego około 60,000 mieszkańców. Znaczną część załogi zakładu stanowią mieszkańcy Piekar. Poziom bezrobocia na terenie miasta w miesiącu grudniu wyniósł 16,2% i wykazuje o dłuższego czasu tendencje wzrostowe.
Ostatnio pojawiły się informacje, iż KWK „Piekary” ma zostać sprzedana przez Kompanię Węglową S.A. (KW S.A.) – spółce Węglokoks S.A..
W związku z tym, iż brak jakichkolwiek bardziej konkretnych informacji co do podejmowanych przez KW S.A. w tym zakresie działań i co znaczniej bardziej istotne ich skutków dla mieszkańców miasta Piekary Śląskie; zwracam się do Pana Ministra o udzielenie szczegółowej odpowiedzi na poniżej postawione pytania:
1. Jakie jest stanowisko Ministra Gospodarki sprawującego nadzór właścicielski nad między innymi Kompanią Węglową S.A. i spółką Węglokoks S.A. (Spółkami Skarbu Państwa) w zakresie ewentualnego przejęcia KWK „Piekary” przez spółkę Węglokoks S.A.? Na bazie jakich dokumentów i opracowań Ministra Gospodarki miałby dokonywać się ów swoisty proces przekształceń własnościowych w obrębie wymienionych wyżej Spółek Skarbu Państwa?
2. Jaki szacowana jest wartość KWK „Piekary”, którego koszt zakupu poniosłaby spółka Węglokoks S.A.?
3. Czy w uzgodnieniach prowadzonych pomiędzy Kompanią Węglową S.A.
a Węglokoksem S.A. istotną pozycję odgrywa element utrzymania funkcjonowania
KWK „Piekary” i jakiego przedziału czasowego on dotyczy?
4. Czy Węglokoks S.A. przedstawił konkretną propozycję, co do utrzymania miejsc pracy w tej kopalni? Proszę o przedstawienie szczegółowych danych do planowanego zakończenia eksploatacji złóż węgla kamiennego w tej kopalni? Czy Węglokoks S.A. przedstawił szczegółowo strategię funkcjonowania tej kopalni? Czy prawdziwe są informacje, iż po sprzedaży KWK „Piekary” przez spółkę Węglokoks S.A. planowany jest spadek liczby pracowników zatrudnionych pod ziemią (docelowo powyżej 40%) a zatrudnionych na powierzchni (docelowo powyżej 70%)?
5. Jaka jest gwarancja Zarządu Kompanii Węglowej S.A. co do utrzymania funkcjonowania KWK „Piekary” niezależnie od zmieniającej się koniunktury cenowej tegoż surowca energetycznego oraz krajowego zapotrzebowania na węgiel?
6. Czy wiadomo Panu Ministrowi jakie Węglokoks S.A. zamierza przyjąć warunki zatrudnienia dla pracowników kopalni jako jej ewentualny nowy właściciel – czy planuje się przejęcie pracowników na podstawie art.23¹ Kodeksu pracy, czy też Kompania Węglowa S.A. przeniesie swoich dotychczasowych pracowników na inne swoje zakłady dając wolną rękę w zakresie zatrudnienia nowemu właścicielowi?
Z poważaniem
/-/ Jerzy Polaczek