YOUTUBE
FACEBOOK
TWITTER
NEWSLETTER
Poprzednia wersja
PiS

Rządowy Program Rewitalizacji Miast – real, czy kolejna wydmuszka?

Zrujnowane centra miast i ich mieszkańcy czekają na pomoc. Czy się doczekają?

30 września 2013r. Premiera Donald Tusk zapowiedział podczas wizyty w Łodzi uruchomienie Narodowego Programu Rewitalizacji Miast, na który chce przeznaczyć 25mld złotych ze środków unijnych perspektywy 2014-2020.

Media elektroniczne szybko podjęły ten temat. Na wielu portalach, pojawiły się wręcz entuzjastyczne reakcje, że oto teraz nasze zrujnowane miasta z obszarów potężnie dotkniętych skutkami przemian gospodarczych i likwidacji przemysłu jak Łódź czy Aglomeracja Górnośląska wrócą do życia. Staną się na nowo, oczywiście za sprawą wspólnych działań rządu, samorządu i organizacji pozarządowych oazami kwitnącego życia małych lokalnych społeczności. Program ma objąć inwestycje począwszy od modernizacji, czy budowy nowych dróg lokalnych, po sprawy społeczne i kulturalne, czy klimatyczne związane np. z termomodernizacją, (!).

Z informacji jakie uzyskałem wczoraj z ministerstwa rozwoju regionalnego wynika, iż zapowiedziany przez Pana Premiera program jest… na etapie prac koncepcyjnych, co oznacza, że poza chwytliwą nazwą nie ma tak naprawdę – przynajmniej na razie – NIC!, albo jest bardzo niewiele.
Nie można określić ile potrwają prace i jaki będzie ostatecznie kształt programu. Jako dokument rządowy ma być „dedykowany” całemu krajowi.

Pytanie zasadnicze brzmi ile będziemy musieli czekać, aż ten sen o przebudowie się ziści, czy po raz kolejny skończy się na słowach, rozbudzonych nadziejach na pozytywne zmiany w środowiskach naprawdę zmęczonych beznadziejnością sytuacji.

Byłoby dla nas wszystkich lepiej, gdyby Pan Premier mówił do obywateli o faktycznie istniejącym i przygotowanym do realizacji Narodowym Programie z rozpisanymi na role zadaniami poszczególnych podmiotów władzy lokalnej, zakresem możliwości działania lokalnych organizacji pozarządowych etc. Jeśli skończy się na szumnych zapowiedziach nie zdziwi nic. Tylko po co to było?

Biuro Poselskie Posła Jerzego Polaczka

ul. Bytomska 156
Piekary Śląskie

tel. (32) 287-15-08

fax (32) 287-15-08

jerzy.polaczek@sejm.pl

Biuro poselskie otwarte dla interesantów godzinach:

Poniedziałek: 10:00-16:00

Wtorek: 9:30-15:30

Środa: 9:30-15:30

W pozostałe dni kontakt telefoniczny z biurem

(32) 287-15-08

Skontaktuj się ze mną

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Wiadomość