YOUTUBE
FACEBOOK
TWITTER
NEWSLETTER
Poprzednia wersja
PiS

Interpelacja poselska w sprawie czynności podjętych przez ministra spraw wewnętrznych w ramach nadzoru w celu wyjaśnienia działań policji w trakcie meczu w Knurowie w dniu 2 maja br

66668949751430676764

Poniżej zamieszczam moją  interpelację poselską w sprawie czynności podjętych przez ministra spraw wewnętrznych w ramach nadzoru w celu wyjaśnienia działań policji w trakcie meczu w Knurowie w dniu 2 maja br.

Szanowna Pani Minister,

W dniu 2 maja br. w Knurowie doszło do tragicznej śmierci jednego z kibiców w czasie meczu lokalnej drużyny z Ruchem Radzionków, w trakcie burd na miejscowym stadionie.

Do tego tragicznego wydarzenia doszło w wyniku postrzelenia jednego z kibiców
w sytuacji użycia przez policjantów broni gładkolufowej. Mężczyzna ten został postrzelony
w szyję i zmarł po przewiezieniu do szpitala miejskiego w Knurowie.

Na podstawie dostępnych informacji w mediach, w tym z relacji filmowej z zajść wynika obiektywnie, iż po wtargnięciu na murawę części osób z trybun boiska podjęcie działań przez policję było niezbędne. Zachodzi jednak bezwzględna konieczność podjęcia natychmiastowych działań przez ministra spraw wewnętrznych i podległy mu aparat czynności kontrolnych celem wyjaśnienia użycia przez policję adekwatnych środków przymusu wobec uczestników zajść i przede wszystkim wyjaśnienia przyczyn, które doprowadziły do tragicznej śmierci w trakcie zawodów sportowych na lokalnym stadionie.

Sejmowa komisja spraw wewnętrznych w trakcie posiedzeń w 2015r. (w tym zwołanych w trybie nadzwyczajnym) po użyciu siły przez policję na Śląsku w trakcie manifestacji górników w Jastrzębiu i Zabrzu, szczególnie podkreślała w trakcie dyskusji dotyczącej oceny adekwatności użytych przez policję środków do zaistniałej sytuacji, aby nie była ona wyłącznie sędzią „we własnej sprawie”.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister, jako wiceprzewodniczący komisji spraw wewnętrznych i poseł na Sejm RP z okręgu gliwickiego, w którego skład wchodzi miasto Knurów, o udzielenie odpowiedzi dotyczących działań, jakie podjął minister spraw wewnętrznych celem wyjaśnienia przyczyn zamieszek na stadionie sportowym w Knurowie 2 maja br., którego finałem była śmierć jednego z jego uczestników:

  1. Czy minister spraw wewnętrznych, w następstwie tragicznego zdarzenia do jakiego doszło w Knurowie 2 maja br. powołał w ramach nadzoru nad policją, własny niezależny zespół kontrolny celem wnikliwej i fachowej (niezależnie od czynności jakie podjęła policja) oceny adekwatności użytych przez policję środków przymusu bezpośredniego, w szczególności zasadności użycia broni gładkolufowej w wyniku użycia której został śmiertelnie postrzelony w szyję jeden z uczestników?
  2. Ile pocisków broni gładkolufowej zużyła policja w trakcie zajść na boisku piłkarskim 2 maja br.?
  3. W ilu przypadkach (jakich), po objęciu funkcji przez Panią minister podległy Pani resort uruchamiał w ramach sprawowanego nadzoru procedurę kontrolną, celem dokonania oceny działań policji, w szczególności adekwatności użytych środków przymusu bezpośredniego, w tym broni gładkolufowej? Na ile ewentualne wnioski płynące z takich działań ministra spraw wewnętrznych w ramach nadzoru zostały wykorzystane i z jakim skutkiem?

Z poważaniem

/-/ Jerzy Polaczek

Biuro Poselskie Posła Jerzego Polaczka

ul. Bytomska 156
Piekary Śląskie

tel. (32) 287-15-08

fax (32) 287-15-08

jerzy.polaczek@sejm.pl

Biuro poselskie otwarte dla interesantów godzinach:

Poniedziałek: 10:00-16:00

Wtorek: 9:30-15:30

Środa: 9:30-15:30

W pozostałe dni kontakt telefoniczny z biurem

(32) 287-15-08

Skontaktuj się ze mną

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Wiadomość